• Alışveriş sepetiniz boş!

Garanti Şartları

YURTİÇİ GÖNDERİM POLİTİKASI VE ŞARTLAR
bebekom ile tüketiciarasında Yurtdışı teslimatları ile ilgili olarak yapılacak mesafeli satışsözleşmesine Türk Hukuku uygulanır.
Söz konusu hukuk seçimidoğrultusunda, Garanti ve İade şartları da, Türkiye Cumhuriyeti Mevzuatı vehükümleri çerçevesinde belirlenir.
KKTC ve Yurtdışı Gönderimlerinde, tüketiciler tarafından KDV ödenmediği için gümrükten alınanürünün tüm vergileri tüketici tarafından karşılanır. Yine yurtdışı ve KKTCgönderilerinde kargo ücreti tüketici tarafından karşılanacaktır.
Gümrükten teslimalınmayan ürünler için tüketicinin cayma hakkı bulunmamaktadır.
Tüketici, süresi içinde satıştan caydığı hallerdeürünü, kendisine teslim edildiği andaki durumu ile aynen iade etmekle vekullanım söz konusu ise kullanma dolayısıyla malın ticari değerindeki kaybıtazminle yükümlüdür.
Tüketici, iade etmek istediği ürünleri, orijinalfaturası ile göndermeli ve faturayı mutlaka gönderilen paketin içinekoymalıdır. Faturasız gönderilen iadeler kabul edilememekte olup, faturanınarka yüzünde yer alan iade formu eksiksiz olarak doldurulmalı veimzalanmalıdır. İade formunda yer alan açıklama alanları ve iade nedenieksiksiz ve dikkatli doldurulmalıdır. Ayıplı olduğu iddia edilen ürünler içiniade veya değişim tercihi mutlaka iade formu üzerinde belirtilmelidir. İadeedilecek ürünün kullanılmamış, kullanılmış ise zarar görmemiş ya da ürününpaketinin hasar görmemiş olması gerekmektedir.
İade etmek istenilen ürünlerin tüm aksesuarlarınorijinal kutusu ile gönderilmesi gerekmektedir. Ürünler adresimizegönderilirken orijinal kutusu zarar görmeyecek şekilde muhafaza edilmelidir.
Ürün iadesi nedeniyle doğacak kargo ücreti ve gümrük veek vergileri tüketicinin sorumluluğundadır.
İadeniz öncellikle Satış Sonrası Servis birimi tarafından 3 gün içindeincelenir ve yukarıda belirtilen şartlara uygun olması durumunda geri ödemesüreci başlatılır.
İnceleme sonrasında ürün bedelinin kredi kartınıza iadesi 5 iş günüiçerisinde yapılmaktadır.
Bankanızdan kaynaklı sebeplerle iadenizinkredi kartınıza yansıması bir kaç gün sürebilecektir. İadenizin makul süreiçerisinde gerçekleşmediğini düşünüyorsanız lütfen durumu www.bebekom.com adresindeyer alan“bize ulaşın” sayfamızdan ya da 0312 349 33 09 numaralı telefonundan bebekom’a bildirilmelidir.

 

Tüm ürünlerimiz ithalatçı veya imalatçı firma garantisi altındadır. Arızalı ürününüzü faturası veya garanti belgesi ile birlikte size en yakın yetkili teknik servise teslim edebilirsiniz.

Yetkili teknik servis bilgilerine garanti belgesi ve kullanım kılavuzlarından ulaşabilirsiniz. Teknik servisine ulaşım imkanınız olmayan markalar için bu ürünleri bize göndermeniz durumunda ürünler tarafımızdan yetkili servislere sizin adınıza gönderilmekte ve sonuç beklenmektedir.

Arızalı ürünü doğrudan yetkili servise götürmeniz ya da göndermeniz daha hızlı sonuç almanızı sağlamaktadır. Yetkili servis ile problem yaşadığınızda bize başvurabilirsiniz.

Ayıplı satılan ürünlerde gönderi bedeli firmamıza, ayıplı olmayıp garanti süresinde karşılaşılan arızalara istinaden gönderdiğiniz ürünlerin kargo bedeli ise tarafınıza aittir.
bebekom’un kendi ithal ettiği markalar için teknik servis hizmeti firmamız bünyesinde verilmektedir.

Ayıplı satılan ürünlerde gönderi bedeli firmamıza, ayıplı olmayıp garanti süresinde karşılaşılan arızalara istinaden gönderdiğiniz ürünlerin kargo bedeli ise tarafınıza aittir.
bebekom’un kendi ithal ettiği markalar için teknik servis hizmeti firmamız bünyesinde verilmektedir. Bu ürünlerde teknik servis ihtiyacınız söz konusu olursa:

• Ürünü dilediğiniz mağazamıza getirebilirsiniz.

• Ürünü, kargo ile Merkez Depomuza gönderebilirsiniz.

Üründe inceleme gerektiren bir durum söz konusu değilse;

• E-posta ile bebekom Teknik Servis’e ulaşıp konuyla ilgili bilgi talep edebilirsiniz (E-posta: destek@bebekom.com)

• Mağazalarımıza uğrayarak bebekologlarımızdan bilgi ve destek alabilirsiniz.